‘Kalp ve damar sistemi hastalığı olan kişilerde Covid-19 enfeksiyonu daha ağır seyrediyor’ « İBB | İSTANBUL BASIN BÜROSU

‘Kalp ve damar sistemi hastalığı olan kişilerde Covid-19 enfeksiyonu daha ağır seyrediyor’

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökçe Şirin, “Koronavirüs pandemisi döneminde, bilinen kalp ve damar sistemi hastalığı olan kişilerde Covid-19 enfeksiyonu çok daha ağır seyrediyor ve ölümcül olabiliyor’’ dedi.

‘Kalp ve damar sistemi hastalığı olan kişilerde Covid-19 enfeksiyonu daha ağır seyrediyor’
Son Güncelleme :

23 Ekim 2020 - 14:59

24 views

Koronavirüs vakaları bugünlerde hem dünyada hem de Türkiye’de artışa geçti. Koronavirüs enfeksiyonu, birçok hastalığı olumsuz etkilediği gibi kalp ve damar sistemi hastalığı olan kişilerde ağır seyredebiliyor. Koronavirüs pandemisi döneminde bilinen kalp ve damar sistemi hastalığı olan kişilerde Covid-19 enfeksiyonu çok daha ağır seyrettiğini ve ölümcül olabildiğini belirten Medicana Çamlıca Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökçe Şirin, “Sağlıklı kişilerde Covid-19 enfeksiyonuna bağlı ölüm oranları düşük oranlarda seyrederken kalp ve damar hastalığı olanlarda ölüm oranları artmaktadır. Kaybedilen hastaların çoğunda altta yatan, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, ritim bozuklukları gibi bir veya daha fazla eşlik eden hastalık mevcuttur” dedi.