Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ‘S-400’ler için ABD ile ortak çalışma grubu oluşturuldu, teknik görüşmeler başladı’ « İBB | İSTANBUL BASIN BÜROSU

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ‘S-400’ler için ABD ile ortak çalışma grubu oluşturuldu, teknik görüşmeler başladı’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 2020 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısına katıldı. Yılsonu değerlendirme toplantısında konuşan Bakan Çavuşoğlu, “S-400’ler için ABD ile ortak çalışma grubu oluşturuldu, teknik görüşmeler başladı” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ‘S-400’ler için ABD ile ortak çalışma grubu oluşturuldu, teknik görüşmeler başladı’
Son Güncelleme :

02 Ocak 2021 - 3:58

18 views

2020 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük tahliye operasyonunu gerçekleştirdik. 141 ülkeden 100 binin üzerinde vatandaşımızı sağ salim diğer bakanlık ve kurumlarımızla koordinasyon halinde ülkemizi getirdik. Yine 156 ülke ve 11 kuruluşa ihracat izni ve hibe desteği sağladık. Biraz önce kapasitemizin ne kadar güçlü olduğunu vurgularken bunu da hatırlatmak isterim, sadece kendi ihtiyacımızı karşılamadık. Karşılamakta zorluk çekmedik, 156 ülkenin ihtiyaçlarını da ve 11 uluslararası örgütün ihtiyaçlarını da karşılamış olduk ve bu anlamda Çin’den sonra ikinci durumdayız. Yurtdışında özellikle yurtdışına uçuşların kapandığı dönemde koronadan vefat eden bin 800 cenazemizi sorunsuz bir şekilde ülkemize getirdik. Vatandaşlarımız özellikle o günlerde karantina şartları nedeniyle gelemediler. Ama biz cenazeleri getirip istedikleri yerlerde defini de sağladık” ifadelerine yer verdi.