Clubhouse’a ilk yasak Çin’den geldi « İBB | İSTANBUL BASIN BÜROSU

Clubhouse’a ilk yasak Çin’den geldi

Ses temelli sosyal medya olarak popülerliğe ulaşan Clubhouse uygulamasını yasaklayan ilk ülke Çin oldu. Dünyanın diğer bölgeleri gibi Çin’de de hızlı bir yükselişe geçen Clubhouse’un Çin’de binlerce kullanıcısı bulunuyordu.

Clubhouse’a ilk yasak Çin’den geldi
Son Güncelleme :

09 Şubat 2021 - 22:54

20 views

Çin internet konusunda içine kapanık bir ülke. Çin’de Google servislerine veya Facebook gibi sosyal medya platformlarına erişmenize izin verilmiyor, Weibo gibi ülkeye ait platformlar kullanılıyor.

Şu anda sadece iPhone ve iPad’de çalışan ve davetiye ile katılım sağlanan Clubhouse uygulaması son günlerde dünya genelinde ve ülkemizde ciddi bir popülerlik kazandı. Uygulamayı yasaklayan ilk ülke ise Çin oldu.

Clubhouse politikaları yasağa neden oldu

Çin hükümeti ise muhtemelen Clubhouse’un politikaları gereği uygulamayı yasaklama kararı aldı. Çinli kullanıcılar, diğer sosyal medya platformların aksine konuşmaların kaydını tutmayan Clubhouse’a yönelmişti. Burada sansürlenen konuları tartışan kullanıcılar, bu sebeple Clubhouse’a büyük ilgi göstermişti. Hatta Financial Times gazetesinin aktardığına göre Clubhouse davetiyeleri, internette 77 dolardan alıcı bulmaya başlamıştı.