BM Genel Sekreteri Guterres, Covid-19 aşıları için küresel koordinasyon çağrısında bulundu « İBB | İSTANBUL BASIN BÜROSU

BM Genel Sekreteri Guterres, Covid-19 aşıları için küresel koordinasyon çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, korona virüs salgınına karşı verilen tepkiden yakınarak, aşılar konusunda küresel koordinasyon çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Guterres, Covid-19 aşıları için küresel koordinasyon çağrısında bulundu
Son Güncelleme :

12 Aralık 2020 - 14:50

61 views

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, her yıl düzenlenen Nobel Barış Ödülleri’ne video mesaj yöntemi ile katıldı. Guterres mesajında, dünyanın korona virüs salgını karşısında dünyanın “ortak bir düşmanla” karşı karşıya olduğunu ifade etti. “Ne yazık ki, hükümetler bu küresel tehdide ortak bir yanıt vermediler” ifadelerini kullanan Guterres, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sağlanan gerçekler ve bilimsel rehberliğin koordineli küresel eylemin temeli olması gerektiğini vurguladı.Guterres, “Ülkeler, bölgeler ve hatta şehirler, temel malzemeler ve ön saflarda çalışanlar için birbirleriyle yarışırken, salgına verilen yanıt parçalanmış ve kaotik oldu” ifadelerini kullanarak, “Küresel bir kamu yararı olması gereken Covid-19 aşılarına erişim için aynı şeyin olmasına izin veremeyiz” dedi.

windows 10 pro lisans satın al